петак, 12. октобар 2012.

7 vrsta inteligencije - šta znači biti pametan?


Da li je to postizanje visokih rezultata na testu inteligencije ili na školskom testu koji proverava sposobnosti.Jesu li pametni oni koji imaju izvanrednu memoriju?!
U mnogim školama decu odvajaju prema rezultatima,oni sa visokim ocenama dobijaju više pažnje i više privilegija od onih sa nižim ocenama.
U poslu, mi tradicionalno definišemo pamet kao sposobnost rešavanja problema i brzo razumevanje. U stvari,brzina je identifikovana i usvojena kao osobina intelekta.Ipak mnoga svetska otkrića nisu došla na osnovu brzine već istrajnosti, kreativnosti i teškog razmišljanja.
Tomas Edison je radio gotovo kao fizički radnik dok nije otkrio sijalicu.On je bukvalno probao hiljadu puta dok nije uspeo.Dakle,sijalica nije došla brzo.Mnoga naša verovanja o inteligenciji su poslednjih godina poljuljana.
Među onima koji su najviše uzdrmali naše znanje bio je Dr. Hauard Gardner,čija knjiga "Okviri Uma" govori o sedam vrsta inteligencije.On smatra da inteligenciju merimo vrlo usko.
Evo Gardnerovih sedam originalnih vrsta inteligencije.Sedam načina na koji možete organizovati intelekt po kategorijama; sedam načina da bolje razumete svoju prirodu.

1. VERBALNA INTELIGENCIJA.
Pamet reči.
Odnosi se na reči i jezik,sposobnost da zamislimo i komuniciramo kroz verbalne termine.
Biti leksički pametan.

2. VIZUELNA INTELIGENCIJA.
Pamet slika.
Zasniva se na čulu vida ili sposobnosti vizualizacije; sposobnost da se misli kroz oblike ili rasporede, da se tumače simboli i zamisle mogućnosti.
Ukoliko imate jaku vizualnu inteligenciju,verovatno ćete svoje ideje crtati na papiru i predstavljati slikama.

3. FIZIČKA INTELIGENCIJA.
Pamet tela.
Odnosi se na fizički pokret: sposobnost da se "misli telom",da se stvari razumeju uz pomoć fizičkog kontakta; saznanje kroz dodir.

4. MUZIČKA INTELIGENCIJA.
Muzička pamet.
Zasnovana na nečijoj mogućnosti da prepozna melodijske motive i da muzički misli,da instinktivno predoseti melodijske,ritmičke i harmonijske "događaje"; da koristi zvuk i ritam za elokventnije izražavanje misli.

5. MATEMATIČKA I LOGIČKA INTELIGENCIJA.
Logička pamet.
Nekada nazivana naučnom inteligencijom,ona se zasniva na moći rasuđivanja i mogućnosti baratanja brojevima i formulama,odnosno izgradnje sistema argumentacije.

6. INTERPERSONALNA INTELIGENCIJA.
Društvena pamet.
Usmerava naše odnose sa drugim ljudima; visoka empatija karakteristična je za ovu vrstu intelekta i pomaže nam da se dobro odnosimo prema svim tipovima ljudi.

7. INTRAPERSONALNA INTELIGENCIJA.
Unutrašnja pamet.
Odnosi se na našu sposobnost da gledamo unutar sebe i da razumemo sebe,svoju suštinu i osećanja.
Jak osećaj sebe.

Нема коментара:

Постави коментар